Czwarta edycja Festiwalu Przestrzeń Słowa pod hasłem "Dzikość" rusza w sobotę
4. edycja interdyscyplinarnego Festiwalu Przestrzeń Słowa odbędzie się w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu oraz w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Podczas szesnastu dni festiwalu odbędzie się dwanaście wydarzeń, w których weźmie udział ponad czterdziestu artystów, w tym pisarzy, poetów oraz muzyków.
Przestrzeń Słowa to międzynarodowy festiwal literacko-muzyczny, który gromadzi czołowych twórców z Polski i z zagranicy. Wydarzenia mają interdyscyplinarny charakter i obejmują elementy literatury, muzyki, happeningu, sztuk wizualnych oraz filmu. Wszystkie spotkania posiadają nowoczesną formułę, w której słowo współistnieje z muzyką oraz wizualizacjami.
Tegoroczna edycja Festiwalu Przestrzeń Słowa odbędzie się pod hasłem "Dzikość". Temat ten został zinterpretowany w wielowątkowy sposób, a program festiwalu tworzy spójną narrację odnoszącą się do różnych aspektów dzikości. Organizatorzy zwracają uwagę zarówno na kontekst natury, jak i na refleksję dotyczącą współczesnego świata, w tym niezgody na zastaną rzeczywistość, wierności sobie, buntu oraz odwagi w wyrażaniu własnych przekonań.
W ramach programu odbędą się między innymi spotkania poświęcone literaturze i muzyce.
22 października odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Marka Hłaski, któremu towarzyszyć będzie wystawa z prywatnych zbiorów Agnieszki Czyżewskiej. 23 października Rafał Księżyk oraz Andrzej Wojtasik wezmą udział w spotkaniu dotyczącym książki "Dzika rzecz – polska muzyka i transformacja 1989-1993", a towarzyszyć temu będzie koncert zespołu 1984. 25 października zorganizowany zostanie zlot poetycki, w którym udział wezmą poeci z Polski oraz zagranicy, a 26 października odbędzie się spotkanie z ukraińskimi artystami Natalią Belczenko oraz Andrijem Dostliewem, połączone z koncertem zespołu Postman.
Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny.
Festiwal organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu, a współorganizatorem jest Biblioteka Śląska w Katowicach. Festiwal wspierany jest przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej informacji na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej.(PAP)
jms/ bar/