reklama
kategoria: Kraj
31 maj 2024

Dąb Robert w finale konkursu Drzewo Roku 2024

zdjęcie: Dąb Robert w finale konkursu Drzewo Roku 2024 / fot. PAP
fot. PAP
Białołęcki dąb Robert został jednym z 16 finalistów ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2024. W czerwcu rozpoczyna się internetowe głosowanie, które potrwa przez cały miesiąc - poinformował stołeczny ratusz.
REKLAMA

W tym roku w finale ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku znalazły się dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. To w sumie 16 drzew. Wśród nich pojawił się także reprezentant ze stolicy. To dąb szypułkowy z Białołęki, który w ubiegłym roku zdobył tytuł Warszawskiego Drzewa Roku w konkursie organizowanym przez Zarząd Zieleni.

Dąb nazwany przez mieszkańców Robertem ma ponad 350 lat i rośnie na Lewandowie przy ulicy Kartograficznej. Jest jedynym pomnikiem przyrody na wschodniej Białołęce.

"Posadzony być może ręką bernardynów, którzy razem z miejscowymi odbudowywali wieś po zniszczeniach wojennych. Widział, jak pobożni zakonnicy wznoszą na powrót w 1717 roku drewniany kościółek. Nie przypuszczał, że wraz z nim dotrwa do XXI wieku, gdy świątynia będzie najstarszym drewnianym kościołem wielkiej Warszawy, a on sam stanie się jednym z najstarszych dębów" - opisuje drzewo Klub Gaja.

Dodaje, że dla okolicznych mieszkańców stał się już drzewem symbolem – to właśnie wokół Roberta chcieliby, aby w przyszłości powstał park, po którym mogliby spacerować z całymi rodzinami. "Jeśli się uda, dąb Robert byłby swoistą bramą, strażnikiem tego parku, który będzie zarazem witał, jak i żegnał jego odwiedzających" - podkreślił Klub Gaja.

O tym, czy dąb z Białołęki zostanie Drzewem Roku 2024, zdecydują internauci. Głosowanie będzie trwało przez cały czerwiec na stronie https://drzeworoku.pl/. W konkursie wygrywa drzewo z największą liczbą głosów.

Konkurs Drzewo Roku organizowany jest od 14 lat przez Stowarzyszenie Klub Gaja. Coroczna rywalizacja ma zwrócić uwagę na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii.

W ubiegłym roku do finału konkursu dotarły dwa warszawskie drzewa: Malwa i Miłosz – dwa dęby ze Starej Miłosny. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pabianice
5.3°C
wschód słońca: 06:59
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pabianicach

kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Kino Teatr Tomi, Pabianice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 13:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 18:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Rzgów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 17:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Rzgów,...
wstęp biletowany