Farma fotowoltaiczna o powierzchni 22 boisk piłkarskich zasili fabryki w Starym Gostkowie
Farmę fotowoltaiczną powstałą na terenie zakładów produkcji tytoniu otwarto uroczyście we wtorek. To jedna z największych tego typu instalacji w województwie łódzkim. Ma powierzchnię blisko 16 hektarów i będzie pokrywać ponad 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną czterech fabryk JTI zlokalizowanych w gminie Wartkowice k. Poddębic.
"Celem naszej firmy jest dążenie do osiągnięcia neutralności węglowej i sukcesywnie do tego dążymy. W 2040 roku chcemy pozyskiwać sto procent energii elektrycznej potrzebnej dla naszej działalności ze źródeł odnawialnych. Farma fotowoltaiczna w zakładach w Polsce jest częścią tej strategii. Inwestycja pokazuje nasze dążenie do podjętego zobowiązania. Znacząco ograniczy ona ślad węglowy oraz przyczyni się do rozwoju zrównoważonego przemysłu w Polsce" – powiedział wiceprezes wykonawczy i dyrektor finansowy JTI Vassilis Vovos.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną kosztowała ponad 40 mln zł. Składa się ona z blisko 25 tys. paneli solarnych o łącznej mocy szczytowej 14 MWp, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii z sieci o ponad 14 GWh rocznie. Wystarczyłoby to do zasilenia ok. 2,5 tys. gospodarstw domowych. Jej działanie pozwoli na redukcję emisji CO2 o prawie 10 tys. ton rocznie.
"Farma została dostosowana do naszych potrzeb produkcyjnych w czterech fabrykach w Starym Gostkowie spiętych siecią średniego napięcia. Panele produkują tyle energii, ile możemy zużyć" - powiedział PAP kierownik ds. technicznych JTI Polska Tomasz Skrzydlewski. Dodał, że farma może zaspokoić zapotrzebowanie fabryk na energię elektryczną przez kilka godzin, a w słoneczne dni w okresie letnim nawet przez cały dzień trwania produkcji.
Jak podkreślano podczas uroczystości, to ważny krok w rozwoju polskich zakładów JTI oraz przykład na to, jak sektor prywatny może wpływać na zrównoważony rozwój przemysłu.
Dyrektorka ośrodka analitycznego Thinktank Adrianna Śniadowska powiedziała PAP, tego typu inwestycje dywersyfikują źródła energii, co jest kluczowym elementem stabilności energetycznej kraju, a także biznesu.
"To ważna inwestycja pod wzglądem perspektywy rozwoju firmy, ale też środowiska i rozwoju naszej gospodarki. To naturalna droga dla każdego przedsiębiorstwa, które chce się rozwijać. Niebawem tego typu inwestycje w odnawialne źródła energii nie będą kwestią wyboru, ale koniecznością. To bowiem wymierna korzyść dla firmy w postaci tańszej energii i tym samym konkurencyjności, a z drugiej pokazanie kierunku, w którym będzie podążał świat" – tłumaczyła.
Wiceminister rolnictwa Adam Nowak zaznaczył, że inwestycja wpisuje się w transformację energetyczną kraju i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. "Dziękuję za to, że prowadzicie biznes w sposób odpowiedzialny, z poszanowanie kwestii środowiskowych i społecznych. Pozyskiwanie energii słonecznej to też wyjście naprzeciw wyzwaniom globalnego rynku, czyli utrzymywania konkurencyjności" – powiedział.
Marszałek woj. łódzkiego Joanna Skrzydlewska zwróciła natomiast uwagę na skalę inwestycji. Jak wskazała, nowa farma fotowoltaiczna jest jedną z największych w regionie i zajmuje teren odpowiadający 22 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. "Neutralność energetyczna ma szansę powodzenia wtedy, kiedy w dążeniu do tego celu będą zaangażowane zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne" – podkreśliła.
JTI Polska należy do grupy Japan Tobacco International (JTI) z siedzibą w Tokio i jest obecna na polskim rynku od 2007 r. Do tej pory koncern zainwestował w Polsce blisko 1,3 mld dolarów. W Starym Gostkowie znajduje się największe na świecie centrum produkcyjne firmy. Składa się z czterech fabryk wyrobów tytoniowych, skąd 80 proc. produkcji trafia na eksport do ponad 70 krajów. Łącznie JTI zatrudnia w Polsce ok. 3,5 tys. osób. (PAP)
bap/ mmu/
