Rusza wojewódzki program walki z otyłością u dzieci
"Zarząd woj. łódzkiego rozstrzygnął w środę konkurs na realizatorów programu profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci, na który w budżecie zarezerwowano 2,4 mln zł" - poinformował Urząd Marszałkowski.
Program będzie realizowany w 16 placówkach na terenie całego województwa. W Łodzi będzie to m.in. szpital im. Kopernika, Centrum Medyczne Szpital Świętej Rodziny, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Poza stolicą regionu program będzie prowadzony m.in. przez szpital w Skierniewicach, Powiatowe Centrum Medyczne w Piotrkowie Trybunalskim oraz Centrum Leczenia i Profilaktyki Otyłości w Zgierzu czy Ossa Medical Center w Ossie. Na stronie www.lodzkie.pl można znaleźć pełną listę realizatorów.
"W woj. łódzkim otyłość, pod względem częstości występowania, znajduje się na czwartym miejscu w grupie 10-latków. W tym roku ten problem może dotknąć blisko 3,6 tys. 10-latków z naszego regionu. To ogromna liczba, stąd program, który ma zmienić tę sytuację i być wsparciem dla dzieci i rodziców" - wyjaśniła marszałek województwa Joanna Skrzydlewska.
Program zaplanowany jest na 3 lata i będzie nim można objąć 635 najmłodszych mieszkańców regionu. Można do niego zgłaszać dzieci w wieku 10 lat, które mają problem z nadwagą lub otyłością i mieszkają w województwie łódzkim.
Jak podała Magdalena Amrozik, kierująca Departamentem Polityki Zdrowotnej w Urzędzie Marszałkowskim, każdy uczestnik programu będzie mógł skorzystać z 26 interwencji - będą to porady dietetyczne, zajęcia ruchowe oraz konsultacje lekarskie.
"Szacujemy, że jedno dziecko może być objęte specjalistyczną opieką przez 10-11 miesięcy, w zależności od potrzeb. Przewidziana jest też edukacja zdrowotna dla rodziców - co robić, aby problem nie powrócił. Do programu niepotrzebne będzie skierowanie, kwalifikacji dokona lekarz w wyznaczonej placówce" - dodała.(PAP)
agm/ jann/
